× BRAND STORY MODA
Moda Haberleri Trend ve Stil Sokak Modası Radar Alışveriş DekorasyonTümü
HAYAT
Söyleşiler Spor Koçun Sağlık / Bakım Gezinti Mekanlar Sinema / Müzik Etkinlikler Kendin YapTümü
EXCLUSIVE MAGAZİN
Kırmızı Halı İlham Al Tarzı Ne ÜnlülerTümü
DEFİLEÜRÜN İNCELEMESİ
Hayat / Gezinti

BAVUL HAZIRLAMANIN İPUÇLARI

Tatil, iş seyahati, yurt dışı seyahati, hepsinin ortak noktası ve çoğumuzun kâbusu bavul hazırlama sürecinin ipuçları!

by Turan Saray 07/10/2019
İster tatil amaçlı olsun ister iş ister yurt içine olsun ister yurt dışına ister kısa kalın ister uzun; seyahate çıkmak her zaman meşakkatli bir süreçtir. İşin kilit noktasında ise her zaman bavul hazırlamak vardır.

Seyahate çıkarken bavul hazırlamanın da bir ustalık gerektirdiğini söylesek?  Siz de hiç kullanmadan geri getirdiğiniz eşyaları her seyahate çıkışınızda yine de yanına alanlardansanız bu yazı özellikle size gelsin. Çünkü seyahatinizin konseptine, gideceğiniz bölgeye, mevsime, tatil veya iş için yapılan yolculuklara göre bavula girmesi gerekenler değişiyor. Öte yandan nereye giderseniz gidin, ne kadar kalacak olursanız olun yanınıza mutlaka almanız gerekenler de var. Peki, bavul hazırlamanın püf noktaları neler?

Adım Adım Doğru Bavul

Öncelikle hemen belirtelim, kısa ya da uzun, uzak ya da yakın, seyahatin türü fark etmeksizin ihtiyaç duyulan en kilit parça, tüm yükü çekecek, kolay taşınabilir bir bavul. Fonksiyonel, renkli ve kullanışlı bavul seçenekleri arasından sizin için en uygun olanını tercih ederek hazırlık sürecini başlatabilirsiniz.

Unutmamak İçin Liste Yapın

Özellikle uzun seyahatlerde bavul hazırlamanın en önemli püf noktalarından biri yanınıza alacaklarınızın bir listesini yapmaktır. Böylece hem almanız gereken önemli parçaları unutmazsınız hem de gereksiz eşyalarla çantanızı doldurmazsınız. Seyahatinizden birkaç gün önce bu listeyi yapmaya başlamanızda fayda var. Böylelikle her gün aklınıza yeni bir şeyler gelebilir. Evi dolaşın ve gerçekten neye ihtiyacınız olabileceğini tekrar tekrar gözden geçirin.

Kabin Boyunu Tercih Edin

Yanınıza gereksiz eşyalar almadığınız sürece çok daha pratik bir seyahat süreci geçireceğinizden emin olabiliriniz. Özellikle uçakla yapacağınız yolculuklarda hem eşyalarınızı korumak hem de zaman kazanmak içi kabin boyu bavulları tercih etmeniz çok daha avantajlı.

Seyahat Boyu Ürünler

Uçak yolculuklarında belli limitlerin üzerinde ürünleri uçağa almadıklarını unutmayın! Özellikle kişisel bakım ürünlerinde seyahat boyu ürünlerden edinmelisiniz. Seyahat sürecinizde yanınıza kalacağınız gün sayısından en az bir çift fazla kıyafet almanız da avantaj sağlıyor. Başınıza gelecek bir aksilikte ya da seyahatinizin uzaması durumunda bu fazladan kıyafet hayat kurtarıcı olabiliyor. Ancak ayakkabı konusunda seçici olmalı ve her türlü kıyafetle kombinleyebileceğiniz bir ayakkabıdan yana tercih kullanmalısınız. Her kıyafet için ayakkabı almaya kalkarsanız hem bavulunuzda yer kalmaz hem de o bavulu taşıyamazsınız.

Bavulu Nasıl Yerleştireceğiz?

Seyahate çıkarken yanınıza aldığınız eşyalar kadar, eşyalarınızı bavula nasıl yerleştirdiğiniz de önemli. Bavulunuzu yerleştirmeye ağır parçalardan başlamalı ve en alta en ağır olan eşyalarınızı koymalısınız. Sık kullandığınız ve yolculuğunuzda da ihtiyaç duyabileceğiniz eşyaları bavulunuza en son koymanızda fayda var. Kıyafetlerinizi rulo yaparak yerleştirmeyi deneyin, böylelikle yer tasarrufu sağlamış olursunuz.

Her Bavulun Olmazsa Olmazları

Yolculuğunuzun türü ve süresi ne olursa olsun bavulunuzda olması gerekenler var. İşte o ürünler:
  • Kimliğiniz veya pasaportunuz, evliyseniz evlilik cüzdanınız, ehliyetiniz,
  • Şarj aletleriniz,
  • Fotoğraf makineniz ve varsa kameranız,
  • Not defteri ve kalem, 
  • Harita,
  • Sağlık sorunlarına karşı kremler, güneş koruyucusu, yara bandı, sinek ısırıklarına karşı krem ve ağrı kesici.


ÖNERİLER